Previous Chief Ministers

​​

S.No.​​​​​​NameFromTo
​1
​Smt. Vasundhara Raje
13-12-2013​16-12-2018​​
2
Shri Ashok Gehlot
13-12-200813-12-2013
3
Smt. Vasundhara Raje08-12-200313-12-2008
4
Shri Ashok Gehlot01-12-199808-12-2003
5
Shri Bhairon Singh Shekhawat04-12-199301-12-1998
6
President's Rule15-12-199203-12-1993
7
Shri Bhairon Singh Shekhawat04-03-199015-12-1992
8
Shri Hari Dev Joshi04-12-198904-03-1990
9
Shri Shiv Charan Mathur20-01-198804-12-1989
10
Shri Hari Dev Joshi10-03-198520-01-1988
11
Shri Hira Lal Devpura23-02-198510-03-1985
12
Shri Shiv Charan Mathur14-07-198123-02-1985
13
Shri Jagannath Pahadia06-06-198013-07-1981
14
President's Rule17-02-198005-06-1980
15
Shri Bhairon Singh Shekhawat22-06-197716-02-1980
16
President's Rule30-04-197721-06-1977
17
Shri Hari Dev Joshi11-10-197329-04-1977
18
Shri Barkatullah Khan09-07-197111-10-1973
19
Shri Mohan Lal Sukhadia26-04-196709-07-1971
​20
​President's Rule​13-03-1967​26-04-1967​
21
Shri Mohan Lal Sukhadia12-03-196213-03-1967
22
Shri Mohan Lal Sukhadia11-04-195711-03-1962
23
Shri Mohan Lal Sukhadia13-11-195411-04-1957
24
Shri Jai Narayan Vyas01-11-195212-11-1954
25
Shri Tika Ram Paliwal03-03-195231-10-1952
26
Shri Jai Narayan Vyas26-04-195103-03-1952
27
Shri C S Venkatachari06-01-195125-04-1951
28
​Shri Heera Lal Shastri07-04-194905-01-1951
X